آیا می توان به رشد اقتصادی پایدار امیدوار بود؟

عنوان 20- رشد اقتصاد کشور در سه ماهه اول سال 1402 معادل 6.2 درصد و رشد اقتصاد بدون نفت در این دوره معادل 5.2 درصد بوده است. این تصویر از اقتصاد ایران بر اساس آمار بانک مرکزی است. نمایشی که هنوز مردم به سفره خود نرسیده اند و حتی به گفته تحلیل گران نیز به گسترش سفره خانواده منجر نشده است.

تحلیلگران اقتصادی معتقدند تا زمانی که تورم کنترل نشود و نرخ سود واقعی منفی باشد، قطعاً تأثیر رشد اقتصادی برای مردم محسوس نخواهد بود. همچنین رشد اقتصادی در 10 سال گذشته برابر با صفر بوده است.

پیمان مولوی اقتصاددان می گوید: واقعیت این است که رشد اقتصادی تنها معیار بهبود وضعیت اقتصادی نیست و برای مقایسه بهتر باید شاخص های دیگری را در نظر گرفت. به گفته وی، آنچه باید روی میز مردم دیده شود کاهش نرخ تورم است و تا زمانی که نرخ تورم در ایران کنترل نشود، شرایط اقتصادی به همین شکل باقی می ماند. علاوه بر این، افزایش تورم در ایران بر اساس تصمیمات این اقتصاددان یا آن کارشناس اقتصادی بهبود نخواهد یافت، هرچند با این نسخه های اقتصادی سه سال پیش یا زودتر می توان کاری کرد.

به گفته وی، امروز برای برون رفت از این وضعیت تنها به یک تصمیم قاطع سیاسی نیاز است که در صورت اتخاذ این تصمیم سیاسی و کاهش تنش در کشور و رفع تحریم ها، امیدواریم تغییرات مثبتی مشاهده شود. در غیر این صورت، متاسفانه، این روند تغییر نخواهد کرد.

وقتی آمار مخالف است

تحليلگران اقتصادي معتقدند اگر تحولي صورت گرفته به دليل تحريك بخش نفت است و از آنجايي كه ظرفيت توليد نفت در اقتصاد ايران افزايش نيافته است، به محض اينكه به حداكثر حد توليد در بخش نفت رسيده ايم. ، این رشد متوقف خواهد شد. در همین راستا کامران ندری، کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره نرخ 6 درصدی رشد اقتصادی گفت: باید چند نکته را در نظر بگیریم. آمارهای منتشر شده با سایر شاخص های اقتصادی در تضاد است.

وی می افزاید: باید شاخص واحد خرید را در نظر بگیرید، نشان می دهد که شرکت ها وضعیت خوبی ندارند و در نتیجه می توان گفت سفارشات در شرکت ها کاهش یافته است. آخرین گزارش در مورد این شاخص زیر 50 است. وقتی این شاخص به زیر 50 می رسد، نشان می دهد که اقتصاد خوب نیست. بر این اساس می توان گفت که بین این آمار و سایر آمارهای جانبی در اقتصاد ایران تناقض وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی توضیح می دهد: نکته دوم این است که آمارها به دلیل افزایش ارزش افزوده در بخش های تولیدی است. اگر این آمارها به تفکیک با توجه به هزینه هایی که در اقتصاد صورت می گیرد داده می شد، شاید بتوانیم این آمارهای توسعه اقتصادی را به صورت جامع تحلیل کنیم.

ندری خاطرنشان می کند که با نگاهی به هزینه ها، تنها داده های موجود این است که سرمایه گذاری 2 درصد افزایش یافته است. چه اتفاقی برای مصرف بخش خصوصی افتاد، یا در این مدت برای مخارج دولت چه اتفاقی افتاد، و هزینه های دولت چقدر افزایش یافت، یا صادرات خالص چگونه تغییر کرد، ما هنوز به این داده ها دسترسی نداشتیم. اگر داده های مربوط به توسعه اقتصادی از این زاویه انجام شود، تحلیل ها دقیق تر خواهد بود.

ظرفیت تولید نفت افزایش نیافته است

وی می گوید: نکته سوم این است که داده هایی که ما داریم، موتور رشد و موتور رشد در بهار، مانند دوره های قبل که در دهه گذشته شاهد بودیم، نفت بوده است. اکنون رشد اصلی اقتصاد به این دلیل است که بخش نفت توانست از ظرفیت های بالقوه استفاده کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه می دهد: البته این به معنای افزایش ظرفیت تولید در حوزه نفت نیست. به دلیل تحریم ها، بخش نفت تولید را متوقف کرد زیرا نمی توانست همه محصولات را صادر کند یا بفروشد. اما اکنون که به نظر می رسد بخشی از صادرات نفت آسان شده و تحریم های مربوط به صادرات نفت کاهش یافته است، طبیعتا تولید نفت در اقتصاد ایران افزایش یافته است.

ندری می گوید: از آنجایی که ظرفیت تولید نفت در اقتصاد افزایش پیدا نکرده است، به هر حال این رشد متوقف می شود. یعنی به محض رسیدن به حداکثر تولید در بخش نفت، این رشد متوقف خواهد شد.

وی می گوید: نکته بعدی این است که اگر سیاستمداران در ایران و آمریکا دوباره مواضع خود را تغییر دهند، چون تحریم ها برای همیشه لغو نشده و فقط بین ایران و آمریکا توافق صورت گرفته است، بر این اساس این امکان وجود دارد. این که دوباره نفت بخریم نمی توانیم صادرات کنیم الان در کوتاه مدت امکان پذیر نیست اما در میان مدت و بلندمدت امکان پذیر است.

آیا می توان به رشد اقتصادی پایدار امیدوار بود؟

این کارشناس اقتصادی با اشاره به خوش بینی دولت به توسعه اقتصادی می گوید: بالاخره تولید نفت افزایش یافته، وضعیت دولت تا حدودی بهتر شده و مشکل کسری بودجه که در سال های گذشته با آن مواجه بودیم کاهش یافته است. وقتی صنعت نفت توسعه می یابد، تأثیر مثبتی بر سایر صنایع دارد. بنابراین می بینید که بخش خدمات و صنعت رابطه مثبتی با بخش نفت داشتند.

ندری می افزاید: با این حال معتقدم این رشد اقتصادی پایدار نیست. رشد پایدار رشدی است که با اصلاحات نهادی و زیرساختی همراه باشد. اصلاحات نهادی، زیرساخت ها و تغییرات کلی در وضعیت مدیریت کشور و حل تکالیف اقتصادی را نمی بینیم. به همین دلیل اگرچه این رشد در کوتاه مدت تاثیر مثبتی دارد اما در بلندمدت نمی توان روی آن حساب کرد./خبرآنلاین

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.